Flower Expo

SEMINARIUM DZIEŃ ARCHITEKTA KRAJOBRAZU


W tegorocznej konferencji wzięło udział 78 osób – głównie projektantów i wykonawców terenów zieleni. Spotkanie poprowadził Wojciech Januszczyk, który również zainaugurował konferencję czwartym z cyklu „Ogród to też dom” wykładem poświęconym zieleni funkcjonalnej, a konkretnie realizacji nowej pracowni wykładowej w przestrzeni miejskiej. Innowacyjna jest już sama idea takiego miejsca jako elementu zielonej struktury miasta, jego realizacja, bogaty program oraz utrzymanie i pielęgnacja tego miejsca.
Swoim doświadczeniem z kształtowania krajobrazu w Rosji podzielił się z obecnymi także architekt krajobrazu – Mirosław Sztuka. Mogliśmy poznać między innymi kulisy współpracy z inwestorami budującymi osiedla mieszkaniowe (wyglądające jak z lat 80., gdyby nie zastosowana technologia), projekty i ich realizacje. Główną trudność stanowiły oprócz wątpliwości klientów, dwukondygnacyjne różnice w ukształtowaniu niewielkiego terenu oraz dobór odpowiedniej roślinności.
Jeszcze więcej o roślinach opowiedział Włodzisław Barcikowski, który jako producent bylin zwrócił uwagę na te gatunki i ich odmiany, które cechują jednocześnie: atrakcyjność, niezawodność w warunkach miejskich, niewymagające pielęgnacji, długowieczność, pyłko- lub miododajność.
Przed przerwą dr Magdalena Gruna przybliżyła obecnym możliwości i wykorzystanie w architekturze krajobrazu programu komputerowego Vectorworks Landmark Ogród i Krajobraz.
Ostatnim prelegentem był gość specjalny konferencji – Ann-Marie Powell – brytyjska projektantka, od lat związana z RHS Chelsea Flower Show, autorka trzech książek, regularnie współpracująca z czasopismami branżowymi oraz telewizją. Charyzmatyczna projektantka skupiła się w swojej prezentacji na trendach, które zauważa we współczesnej brytyjskiej architekturze krajobrazu. Zwróciła uwagę na zastosowanie mocnych, „żywych” kolorów w ogrodach tworzących ich strukturę. Rysujące się silnie trendy – miejski – uporządkowany i geometryczny oraz – wiejski, w którym główną rolę odgrywają rośliny komponowane w stylu angielskim. Zastosowanie kamienia w różnych jego formach, np. w zestawieniu naturalnej nieobrobionej bryły z oszlifowaną na połysk. W wyposażeniu ogrodu nie może obecnie zabraknąć oświetlenia, co pozwala na korzystanie z niego także po zmroku. Coraz częściej wykorzystujemy ogród do relaksu jako miejsce spotkań i biesiadowania. Stosowane są coraz częściej rośliny, które kojarzymy z dzieciństwa jak peonie czy róże. Nawet w małym ogrodzie, dobrze żeby między roślinami ozdobnymi znalazły się także jadalne – owocowe lub zioła. To przykłady trendów prezentowanych przez Ann-Marie Powell i szkoda, że ta bogato ilustrowana prezentacja trwała tylko 2 godziny.
Konferencja przyniosła wiele inspiracji z Zachodu – kolebki sztuki ogrodowej i ze Wschodu – miejsca dużych możliwości i jeszcze większych wyzwań. Gdzieś pośrodku jest polska sztuka krajobrazu, która może czerpać z obu rzeczywistości, tworząc oryginalną jakość. Konferencja i wystawa ZIELEŃ TO ŻYCIE to miejsce, w którym przez samo uczestnictwo jest się częścią procesu twórczego. Zapraszamy już za rok!

PROGRAM:
Ogród to też dom 4, arch. kraj. Wojciech Januszczyk, GARDEN CONCEPT

Architektura Krajobrazu w Federacji Rosyjskiej - doświadczenia, projekty i realizacja, arch. kraj. Mirosław Sztuka, Sztuka&Partnerzy Architektura Krajobrazu

Vectorworks Landmark Ogród i Krajobraz najbardziej wszechstronny CAD dla architekta krajobrazu, dr inż. arch. Magdalena Gruna, Design Express Poland Sp. z o.o.

Wielofunkcyjność bylin, Włodzisław Barcikowski, Szkółka Bylin Barcikowscy

Projektowanie ogrodów i krajobrazunowe społeczeństwo, nowe wyzwania, Ann-Marie Powell, Ann-Marie Powell Gardens Ltd, Wielka Brytania

 dak

 

Organizatorzy:   Patronat branżowy  Partner  Sponsor główny  
 zszp 2014 r apz sak partner gardenphilia partner   vectrorworks  
Patronat medialny:          
1-przegladkomunalny medialny  6 zielenmiejska medialny 3 portalkomunalny medialny  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DO GÓRY